Kıdem tazminatı için kritik tarih

Başbakan Yardımcısı Elvan “Bizim amacımız; Ocak sonu ya da Şubat’ın ilk haftalarında kıdem tazminatıyla ilgili tasarıyı TBMM’ye sevk etmek” dedi.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemelerle ilgili çalışmaların ocak ayında yürütüleceğini belirterek, “Hedefimiz ocak sonu veya şubat ayının ilk iki haftasındaTBMM‘ye bununla ilgili tasarıyı sevk etmek” dedi. Elvan, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle EMD Genel Merkezi’nde bir araya geldi, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Kıdem tazminatına ilişkin işçi ve işveren kesiminin çekincelerinin olduğunun hatırlatılarak, “Kıdem Tazminatı Fonu üzerinden mi yeni bir tartışma başlatıldı” sorusu üzerine Elvan, kendilerinin bu konuda çalışmaları olduğunu söyledi.

“Mutlaka bir orta yol bulunacak”

Kıdem tazminatı hususunda hem işçi hem de işveren kesimini bir araya getireceklerini dile getiren Elvan, “Dünyadaki uygulamalar belli. Biz kendimizi dünyadan, gelişmiş ülkelerden soyutlayamayız. Bu alandaki düzenlemeler ortada. AB’deki düzenlemeler ortada. Bu örnekleri ortaya koyacağız. Mutlaka bu alanda bir orta yolun bulunacağına inanıyoruz. Bunu öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz. Bu konuda kararlıyız” diye konuştu.

Anlaşma sağlamadığında kıdem tazminatı konusunun rafa kaldırılacağı gibi bir anlayışa sahip olmayacaklarının altını çizen Elvan, “Dünya örneklerini de dikkate alarak bu çalışmaları yürüteceğiz. Muhtemelen ocak ayı içerisinde ağırlıklı olarak bu çalışmalar yürütülecek. Bizim hedefimiz, ocak sonu veya şubat ayının ilk iki haftasında TBMM’ye bununla ilgili tasarıyı sevk etmek” ifadelerini kullandı. Kıdem tazminatı konusunda tarafları anlaştırma hususunda kararlı olduklarını vurgulayan Elvan, kazanılmış haklar konusunun da masada konuşulacağını bildirdi. Elvan, her iki tarafın da haklı olduğu konular bulunduğunu dile getirerek, “Bunların kaygılarını biliyoruz ve haklı olduklarına da inanıyoruz. Dolayısıyla biz bu konuda ortak bir noktaya mutlaka ulaşacağız” dedi.

“KOBİ kredilerinin geri çağrılması söz konusu değil”

KOBİ’lerin vergi borçlarının taksitlendirilmesi konusunda bir çalışma olup olmadığına ilişkin soruyu da yanıtlayan Elvan, KOBİ’lerin son 13 yılda önemli gelişmeler sağladıklarını söyledi. Dünyadaki hızlı değişim ve dönüşümün yanı sıra büyük AVM’lerin de ortaya çıkmasıyla küçük işletmelerin bazı sıkıntılar çektiğini ifade eden Elvan, buna karşın KOBİ’lerin kredilerden almış oldukları payın 13 yıl öncesine göre önemli oranda artış gösterdiğine dikkati çekti. KOBİ’lerin vergilerinin taksitlendirilmesi gibi bir düzenlemenin şu an için söz konusu olmadığını kaydeden Elvan, “Özellikle eylem planımızda KOBİ’leri güçlendirici, onların dünyaya ve gelişmelere adaptasyonunu sağlayıcı, rekabet güçlerini artırıcı tedbirlerimiz var” dedi.

Bankaların, faizlerin yükseldiği ortamda KOBİ kredilerini geri çağırdıklarına ilişkin bir değerlendirmenin hatırlatılması üzerine Elvan, kredileri geri çağırma gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı. Elvan, bu konuda bir tespit yapılması halinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) gerekli girişimlerde bulunacağını belirterek, “Bu tür söylentiler ifade ediliyor ama somut olarak sorduğumuzda maalesef elle tutulur bir uygulamayla karşı karşıya kalmadığımızı görüyoruz” diye konuştu.

Bankaların son yıllarda KOBİ’lerle güçlü bir şekilde çalıştıklarına dikkati çeken Elvan, buna rağmen bankacılık sisteminde yatırım aşamasında, proje bazlı destek mekanizmalarının gelişmediğinin altını çizdi. Bankaların, işletmelerin projelerini destekleyebileceği bir ortamı yaratmayı hedeflediklerini anlatan Elvan, “Böyle bir mekanizmayı mutlaka kuracağız. Gerektiğinde, bankanın da küçük bir pay bile olsa o projeye destek sağlayabileceği bir mekanizmayı oluşturmak istiyoruz. Özellikle gelişmiş birçok ülkeye göre Türkiye’de maalesef yatırım bankacılığının oldukça geri olduğunu görüyoruz. Bu konuda ciddi düzenlemelerimiz olacak. Bu düzenlemeler küçük ölçekli işletmelere çok ciddi destekler sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Elvan, KOBİ’lerin taşınırlarının da teminat olarak kullanılmasını sağlayan bir düzenleme yapacaklarını belirterek, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırıcı düzenlemeleri de hayata geçireceklerini kaydetti.

Habere Yorum Yapın