İlk kadın CEO’yla ‘Big 5’e oynuyor

Mercedes-Benz Türk bu yıl 30 bine yakın oto satışıyla rekor kıracak. Türkiye, ‘Big 5’ olarak anılan Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’nın ardından en büyük pazar olacak.

 

Türkiye, Mercedes satışlarında Avrupa’nın en büyüklerini zorluyor. Vergi avantajlı 1.6 litre motorlu modellerin olumlu rüzgarını arkasına alan Mercedes-Benz Türk, şirket tarihinin en yüksek satış rakamına koşuyor. İlk 11 ayda yüzde 38 büyüyerek 25 bin 502 adetlik otomobil satışına ulaşan şirket, daha şimdiden 2014’ün toplamını açık ara geçti. Mercedes-Benz Türk, geçen yıl 23 bin 100 otomobil satmıştı.
Türkiye gösterdiği bu performansla Avrupa’da ‘Big 5’ (En büyük 5) olarak anılan Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’dan sonra 6’ncı büyük pazar haline geldi. Hatta İspanya’yı tehdit etmeye başladı. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, “Mercedes, ilk etapta C Serisi’ni 1.6 litre hacimli motorla piyasaya çıkardıktan sonra kısa sürede pazar payını artırdı. Otomobilde yıllık 30 bin adede yaklaştık. Geçmişte merkezden özel hacimli motorlar talep edemiyorduk. Artık bunu yapabiliyoruz. Bu Türkiye’nin Daimler dünyasında ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor” dedi.
Mercedes-Benz Türk’ün ilk kadın tepe yöneticisi olan Seeger, “Türkiye satış adedi bazında dünyada 14’üncü, Avrupa’da İtalya ve İspanya’nın ardından 6’ncı sırada yer alıyor” diye konuştu.
2016’da pazardaki temponun süreceğini ifade eden Britta Seeger, yenilenen E Serisi’nin gelmesiyle 30 bin adetlik satış ı yakalayacaklarını söyledi.
Mercedes’in AB’de en büyük pazarı anavatanı Almanya. 1 numaralı pazarda 272 bin 566 Mercedes satılırken, İngiltere 124 bin 419 adetle ikinci, Fransa 49 bin 148 adetle üçüncü, İtalya 46 bin 335 adetle dördüncü ve İspanya 30 bin 985 adetle beşinci sırada yer alıyor.

Çocuk da yaparım kariyer de
23 yıldır Daimler’de çalışan Britta Seeger hem Mercedes-Benz’in hem de Türk otomotiv sektörünün ilk kadın CEO’su konumunda. Erkek egemenliğinde olan otomotiv dünyasında zorluk yaşayıp yaşamadığıyla ilgili olarak Seeger, şunları kaydetti: “Kadın olarak herhangi bir zorluk yaşamadım. Bence bu kadın olmak, erkek olmakla ilgili bir mesele değil. Farklı insanlar, farklı cinsler, farklı kültürler bir arada olduğunda başarılı ekipler ortaya çıkıyor. Mercedes-Benz Türk’ün yetenek havuzundan çok etkilendim. Otomotivde beni bir rol model olarak gördüklerini umuyorum. Hem anneyim hem yöneticiyim. Kadınlara kendi kariyerlerinde ilerleyip aynı zamanda ailelerini sürdürebileceklerini gösteriyorum. Genç kadınları kariyerlerini sürdürmeleri için teşvik etmek isterim.”
Britta Seeger, Türkiye’ye Güney Kore gibi sakin bir ülkeden geldi. Seeger, her gün gündemin değiştiği Türkiye’ye kısa sürede alıştığını kaydederek, “Türkiye’de günlük yaşamayı öğrendim” dedi.

Habere Yorum Yapın