Yeni yılın ilk yatırım müjdesi Renault’dan

Oyak Renault, Megane Sedan’ı 2016’da yeniden üretmeye başlıyor. Araç dünyaya Türkiye’den gidecek.

 

Otomotiv dünyasında yeni yılın ilk yatırımına Oyak Renault imza atacak. Renault’nun bugüne kadar Türkiye’de en çok ürettiği ve sattığı sedan model olan Megane, Bursa tesisine geri dönüyor. Oyak Renault bantlarından inen Megane Hatchback İspanya fabrikasına verilirken, Megane Sedan 2016’nın ilkbaharından itibaren yeniden ülkemizde üretilmeye başlanacak. Oyak Renault yeni Megane Sedan’ın dünyadaki tek üreticisi olacak.
Fransız marka yeni Megane HB için Palencia tesisine 600 milyon euro harcarken, Bursa’daki Megane Sedan yatırımı Ocak 2016’da resmen duyurulacak. Böylece 2009’da Türkiye’ye veda eden Oyak Renault’nun hem iç pazar hem de ihracattaki büyük silahı Megane Sedan,
7 yıl aradan sonra kesin dönüş yapacak. 2009’da Megane Sedan’ın yerini alan Fluence üretimi sona erecek. Oyak Renault; Clio, Clio Sport Tourer ve yeni Megane Sedan’la yoluna devam edecek. Şirket 360 bin adetlik üretim kapasitesinin neredeyse tamamını kullanacak.
Üretim rekoru geliyor
Oyak Renault, Megane Sedan’ı 2003 ile 2009 yılları arasında üretti. Otomobilden 6 yıllık süreçte 519 bin adet üretilirken, iç pazarda 145 bin adet satıldı. Bursa’da üretilen Megane Sedan’ın yerine Renault’nun ülkemizde en çok sattığı model Fluence geçti.
Oyak Renault, yılın ilk 11 ayında 310 bin 481 araç üreterek, geçen yılın toplamının üzerine çıktı. Şirket 2014’te 257 bin 992 araçlık üretime ulaşmıştı. Şirket 2015’te yaklaşık 340 bin adetlik üretimle kendi rekorunu kıracak.
Başarımızın kurbanı olduk
Renault Megane’ın Program Direktörü Nils Saclier, yeni Megane Hatchback’in Bursa fabrikasında kapasite boşluğu olmaması nedeniyle Palencia tesisinde üretileceğini açıkladı. Yeni Megane HB’in Lizbon’daki  tanıtım toplantısında sorularımızı yanıtlayan Saclier, “Palencia yeni dönemde C sınıfı hatchback modellerimizin üretim merkezi olacak. Kadjar ve yeni Megane HB için 600 milyon euroluk yatırım yaptık. Maalesef Bursa fabrikamız tamamen dolu, ürün yetiştiremiyor. Kendi başarımızın kurbanı olduk” dedi.

Habere Yorum Yapın