Antalya’da turizme Bundesliga dopingi

Uçak krizi sonrası Antalya’ya gelmekten vazgeçen Rus takımlarının yerini Almanlar aldı. Almanya’nın iki futbol ligi Bundesliga ve Bundesliga 2’deki 36 takımın yarısı Antalya’da kampa girdi.

Avrupa’da futbola ara verilmesiyle 1500 takım Antalya’nın yolunu tuttu. Rus takımları yaşanan uçak krizi nedeniyle rezervasyonlarını iptal etseler de Alman takımları turizmcileri sevindirdi. Bundesliga ve Bundesliga 2’deki 36 takımın 18’i devre arası kampı için Antalya’yı tercih etti. Ceyhun Kuburlu imzalı haberde, bu yıl futbol turizmi gelirlerinin 100 milyon Euro’dan 50 milyon Euro’ya gerilediğini söyleyen Spor Turizmi Birliği Başkanı Ferit Turgut, “Bundesliga’nın köklü kulüpleri Stuttgart, Hamburg, Werder Bremen gibi takımlar Antalya’ya geliyor. Ayrıca Hollanda ve Avusturya kulüpleri de Antalya’da olacak. Rusları kaybettik ancak Avrupalıyı çekmeyi başardık. Gelirler düşse de bizim için sevindirici bir gelişme” dedi.

70 ÜLKEDEN TAKIM

Avrupalı takımların 7 ile 10 gün arasında Antalya’da konaklayacağını ve hazırlık maçları yapacağını anlatan Ferit Turgut, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yıl rezervasyonu kesinleşen 1500 takım bulunuyor. Bu takımların birçoğu gelmeye başladı. 70’e yakın ülkeden takım geliyor. Ancak Almanya, Avusturya, Hollanda ve İsviçre takımları bu ülkeler arasında öne çıkanlar. Rus takımlarının kamp merkezi Antalya’ydı. Ancak yaşanan kriz sonrası bu yıl hiçbir Rus takımı Antalya’ya gelmedi. Krizin önümüzdeki dönemde son bulmasıyla tekrar bu takımların Antalya’ya geleceğini umuyorum.”

AJAX DA ANTALYA’DA

Bu yıl Stuttgart, Hamburg, Werder Bremen, Ajax ve Austria Wien gibi Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin Antalya’yı tercih ettiğini söyleyen Ferit Turgut, “Alman Bundesliga’dan 7, Bundesliga 2’den ise 11 kulüp Antalya’da kampa girdi. Geri kalan 18 kulüp ise 7 farklı ülkeye dağıldı. Bu alanda en büyük rakiplerimiz ise İspanya ve Dubai” diye konuştu.

Antalya’da kamp yapacak bazı takımlar

Almanya

Hertha Berlin

Mönchengladbach

Hamburg

Hannover

Stuttgart

Werder Bremen

Darmstadt

Hollanda

Ajax

Avusturya

Salzburg

Avusturya Wien

İsviçre

Young Boys

Kupa maçları da etkiliyor

Türkiye liglerindeki takımların da kamp için Antalya’yı tercih ettiğini anlatan Ferit Turgut, şu değerlendirmeyi yaptı: “Avrupalı takımlar 7 ile 10 gün arasında kalıyor. Türk takımları ise 3 ile 6 gün arasında konaklıyor. Bunun en önemli nedeni ise Ziraat Türkiye Kupası maçları. Bu maçların devre arasında olması bizi de etkiliyor. Takımlar hemen geri dönüyor. Aslında kamp konsantrasyon için çok önemli bir dönemdir. Ancak kulüpler bu maçlar nedeniyle kampı erken noktalıyor.”

50 Milyon Euro

Antalya’nın bu yıl kamp turizmi gelirleri

1500

Antalya’da kampa girecek takım sayısı

70

Antalya’da kampa giren takımların ülke sayısı

140

Antalya’daki futbol sahası sayısı

35 bin Euro

Antalya’da kampa giren bir takımın ortalama maliyeti

900

Bu yıl kamp için rezervasyonlarını iptal eden takımların sayısı

7 gün

Avrupalı takımların kamp için konaklama süresi

23

Kamp turizmi için futbol sahası bulunan otel sayısı

Habere Yorum Yapın