Turizmde İtalya ile arayı kapatıyoruz

Birleşmiş Milletler Uluslararası Turizm Organizasyonu verilerine göre Türkiye 2014 yılında 39.8 milyon turist ağırlarken, dünya altıncısı oldu. Beşinci sıradaki İtalya ile aradaki fark her geçen yıl kapanıyor.

Türkiye’nin turizm alanında artan performansı uluslararası raporlara da yansıyor. Akşam’ın haberine göre, konuyla ilgili son rapor Birleşmiş Milletler Uluslararası Turizm Organizasyonu tarafından yayımlanırken, raporda dünyadaki turizm harcamaları masaya yatırılırken, ülkelerin 2014 yılındaki performansları değerlendirildi. İşte rapordan en çıkan başlıklar:

ALMANLARLA FARKI AÇIYORUZ

– Türkiye, gelen turist sayısında dünyada altıncı sıradaki yerini korudu. 2013 yılında 37.8 milyon turiste ev sahipliği yapan Türkiye, 2014 yılında bu sayıyı yüzde 5.3’lük artışla 39.8 milyona çıkardı. Böylece beşinci sıradaki İtalya ile farkı biraz daha kapamayı başarırken, yedinci sıradaki Almanya’yla da farkı bir miktar daha açtı.

Çinliler harcamada lider

– En çok para harcayanlar Çinliler oldu. Çinli turistlerin harcaması 164.9 milyar doları buldu. Seyahat sebepleri arasında birinci sırada yüzde 53 ile tatil geliyor. Onu yüzde 27 ile dini ve sağlıksal sebepler izliyor.

Gelirde 12’nciyiz

– Turizm gelirlerinde ise Türkiye dünyada 12. sırada yer aldı. 2014 yılırda Türkiye’ye gelen yaklaşık 40 milyon turist, 29.5 milyar dolar bıraktı. Türkiye, söz konusu pastadan yüzde 5.8’lik pay aldı.

 

Habere Yorum Yapın